Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Svoje schopnosti môže človek poznať len vtedy, keď sa ich pokúsi využiť.

- anonym -

Prihlásenie

Zapamätať

Hľadaj znamenie

Hodíte sa k sebe?


O runách

Čo su runy?

Runy sú historické a archeologické artefakty, nachádzené na rozsiahlom území od Islandu po Rumunsko.

Runami rozumieme najstarší písomný systém germánskych kmeňov.

Prvé runové nápisy sa objavili už v 2.storočí pred n.l.

Najviac ich bolo nájdených na severe, v Nórsku a na ostrove Gotland.

V súčasnosti existuje asi 5.000 známych runových pamiatok. Jedná sa o zbrane, mince, ozdoby, amulety, talizmany, kamene a pomníky. Najmladší nájdený artefakt pochádza z konca 19. storočia zo švédskeho Dalarna.

Medzi dávnymi národmi severnej Európy bol rozšírený názor, že runy sú znaky, ktoré ľudia dostali ako dar z vesmíru.

Slovo „runa“ - Význam býva interpretovaný rôzne, jednotlivé interpretácie sú si podobné a vždy so sebou nesú trochu tajomnú atmosféru. V staroškandinávskom jazyku ako aj v starej angličtine znamenalo slovo runa záhadu či tajomstvo; význam sa zachoval v dnešnom archaizme pre šepkanie - round alebo rown. V starej nemčine slovo runa rovnako značí záhadu a tajomstvo. Stará nórština pozná skoro zhodný výraz runar, magický znak. Vo fínštine slovo runa označuje jednu báseň národného eposu Kalevaly.

Runy fungujú na princípe vyžarovania energie, odborníci pripúšťajú, že ide o akýsi druh antény, ktorá vo svojom najbližšom okolí najskôr vychytáva a potom vytvára vesmírne vibrácie a energiu a tú potom šíri okolo seba.

Ich liečebné, ochranné i regeneračné účinky sú vedecky dokázané.

Kde sa vzali?
Runy sú najstarším typom písma národu na severe Európy. Pre dávne škandinávske národy ale znamenali omnoho viac ako len obyčajnú abecedu. Ľudia sa domnievali, že runy predstavujú vesmírne sily, a keď ich človek okolo seba vytvára, naväzuje s nimi kontakt. Je fakt, že do dnes nikto nevie, kde sa runy vzali.

Tvrdenie, že sú to tajomné znaky, ktoré ľudia dostali ako dar od vesmírnych návštevníkov, teda nejde úplne vyvrátiť.
Ako fungujú
Tajomné vyžarovanie runových tvarov a symbolov je potvrdené objektívnym meraním vedeckých prístrojov!

Mechanizmus, na akom fungujú, ľudia síce ešte nerozpoznali, ale fakt je, že ich účinky zmerali a dokázali.

Vedci sa zhodujú v jednom: runové znaky majú nepochopiteľný vplyv na naše podvedomie. Ľudské podvedomie je totiž zásobárňou ohromného množstva energie a tá sa môže uvolniť len vnímaním zodpovedajúcich tvarov a symbolov. Predstavte si to tak, že vaša psychika má zakódované určité geometricko-symbolické tvary, a keď sa vystavíte ich vplyvu (zavesíte si ich v miestnosti na stenu, položíte si ich pod posteľ, vyrobíte si z nich prívesok a ten budete nosiť neustále pri sebe...), uvoľnia sa prebúdzače tejto energie.

S runami je to rovnaké ako napr. s akupunktúrou alebo čínskym cvičením tai-chi. Vedci im nerozumejú, nevedia, ako je to možné, že fungujú. A naviac priznávajú ich neoddiskutovateľný liečebný prínos.
Ich význam
Osobné runy majú na svojho nositeľa celkovo blahodarný a harmonizujúci vplyv. Vyrábajú sa ako prívesky a nosia sa neustále na tele, pretože tak ,,svojho” človeka udržujú v pohode, v mieri a prinášajú mu šťastie a vyrovnanosť. V nasledujúcom zozname nájdete významy rún pre výrobu amuletov a talizmanov.
Ako si ich vyrobiť
Najčastejšie ich ľudia ryli do opracovaných kameňov alebo do dreva, neskôr ich malovali na papier a obťahovali červenou farbou. Prax (vedecky overená a zmeraná prístrojmi!) dokazuje, že najlepšie fungujú runy vyrobené z medeného drôtu.

runové znaky: Odborníci zistili, že medené runy s veľkosťou 30-40 cm vyžarujú svoju energiu do vzdialenosti 1,5-2 m. Pokiaľ budete pracovať s drôtom, najlepšie je ho potom pripevniť ku slamenej podložke. Ďalšia možnosť je vyryť runu do medenej doštičky. Miesta, kam runy umiestnite vyberajte podľa toho, k čomu sú určené. Ak chcete napríklad odstrániť geopatogénne žiarenie, vyrobte si runu Algiz a položte si ju pod posteľ. Ak chcete zlepšiť sústredenie, vymodelujte si runu Uruz a zaveste si ju nad pracovný stôl. Výber runy teda vykonajte vždy podľa svojej aktuálnej potreby (pozri zoznam liečivých vplyvov).

runové prívesky: U nich nehrá rolu to, aké sú veľké, ale že sa dotýkajú priamo kože a majú s vami tesný kontakt. Najlepšie je nosiť ich okolo krku alebo zápästia. Výber znova záleží na tom, čo práve potrebujete. Rovnako ako vašich prianí, môže byť aj rún viac.
Sídla bohov a ekvivalentné mesiace
Mesiac Božstvo Miesto(seversky) Miesto (slovensky)
január Thór Trúdvang pole sily
február Ull Ydali tisové údolie
marec Frey Álfheim zem elfov
apríl Frigg Sökknabekk zamokrená zem
máj Ódin Gladsheim šťastná zem
jún Skaddi Thrymheim zem zvukov
júl Baldr Breidablik slnečný svit
august Heimdal Himinbjörg znebeská hora
september Freya Fólkvang ľudové pole
október Forseti Glitni polárna žiara
november Njörd Nóatún prístav
december Vídar Vidi drevená zem

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×