Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Život je ako trúbka, keď do nej nefúkneš, nič z nej nevyjde.

- L. Amstrong -

Prihlásenie

Zapamätať

Hodíte sa k sebe?


Význam farieb

Farby majú veľký vplyv na psychiku, nálady, emócie. Tým, že každá má svoju vibráciu, dokážeme si pomocou nich zlepšiť náladu, koncentráciu či dobiť energiu. Ak spoznáme význam farieb, dokážeme napríklad lepšie spoznať človeka, keď vieme akú farbu obľubuje, alebo si farebne zladiť byt tak, aby sme sa v ňom cítili príjemne a aby nás dobíjal energiou. Všeobecne je známe, že teplé farby povzbudzujú a aktivujú energiu, a studené upokojujú a tlmia. Postupne prejdeme významom základných a dôležitých farieb.

Biela - je farba nepoškvrnenia a symbolizuje začiatok. Nie je považovaná za farbu. Vyrovnáva a posilňuje tvorivosť a celkový energetický tok. Dodáva silu, očisťuje. Obľubujú ju vyrovnaní, úprimní, samostatní a sebavedomí ľudia. Očisťuje a tým uzdravuje telo, preto ju nachádzame hlavne v nemocniciach a uzdravovacích centrách. Predstavuje duchovné schopnosti a zbavuje negatív.

Žltá - je farbou vitality, imunity, aktivity, optimizmu a chuti do života. Výborne pôsobí na pohybovú a nervovú sústavu, na myslenie, sebavedomie, kreativitu. Tlmí emócie. Obľubujú ju živelní a cieľavedomí ľudia. Rozvíja suverenitu, sebauvedomenie a sústredenosť. Je to farba tretej čakry.

Oranžová - je farbou optimizmu, osvietenia, pozitívnej energie a povzbudenia. Tým, že je spojením žltej a červenej, všetko čo tieto dve farby majú zosilnené, v oranžovej sa to tlmí do pozitívnych a príjemných účinkov. Veľmi dobre pôsobí na srdce a trávenie. Podporuje trpezlivosť, neúnavnosť. Vyvoláva pocit šťastia a radosti. Obľubujú ju ľudia ambiciózni, zvedaví a so záujmom pre novoty. Je to farba druhej čakry.

Červená - je farbou silných, pozitívnych i negatívnych emócií, energie a života. Prebúdza životnú energiu a priťahuje blaho a úspech. Podnecuje razanciu, vášnivosť , vôľu a pôsobí proti únave. Povzbudzuje krvný obeh, dodáva chuť k jedlu, ma priaznivé účinky pri liečbe reumatických problémov, depresií a chudokrvnosti. Obľubujú ju ľudia kreatívny, sebaistí ale i prudkej povahy. Je to farba prvej čakry.

Ružová - je farbou priateľstva, šťastia i sentimentality. Tým, že je zmiešaním bielej a červenej, účinky oboch týchto farieb zjemňuje. Symbolizuje jar a má harmonizačné účinky. Je farbou bezpodmienečnej lásky, súcitu a vnútornej čistoty. Pôsobí proti hnevu, samote a tlmí emócie. Obľubujú ju ľudia romantickí, s estetickým cítením, ale aj s chýbajúcou dávkou praktickosti, dôverčivosť, ktorí radi nadchýnajú okolie a sami sú radi okúzlení. Je to farba štvrtej čakry.

Fialová - je farbou duchovna, originality a diplomacie. Harmonizuje energiu, dodáva kreativitu, predstavivosť. Obľubujú ju ľudia svojrázni, taktní, introvertní , vášniví a s veľkou dávkou fantázie. Spája sa s hormonálnymi odchýlkami. Je farbou siedmej čakry.

Modrá - je farbou vyváženosti a pohody. Reprezentuje dôveru, pokoj, oslobodenú myseľ a celkovú umiernenosť v konaní. Spája sa s oblohou, vodou a objavuje sa v spojení s náboženstvom. Obľubujú ju ľudia romantickí, introvertní a duchovne založení, s rozhľadom za horizont. Mierni temperament a nepokoj. Pomáha pri zápaloch a zvýšenej teplote. Tmavomodrá vplýva na citové vnímanie a racionálne myslenie. Je farbou piatej čakry.

Indigová - je farbou bystrého rozumu, rozvahy, harmónie, zdravia, viery a mystiky. Obľubujú ju ľudia priateľskí, spoločenskí, s výbornými a trefnými argumentmi a rešpektom pred ostatnými. Prebúdza chuť po poznaní. Presadzuje používanie rozumu čo je na úkor citov. Je farbou šiestej čakry.

Tyrkysová - je farbou morských lagún, priateľstva a náklonnosti. Tým, že je spojením modrej a zelenej spája v sebe aj ich účinky. Očisťuje organizmus, harmonizuje telo a ducha. Posilňuje kreativitu, živelnosť, sebadôveru.

Zelená - je farbou krajiny a rastlinného života. Spája sa s pocitovým chápaním, s pocitom byť prospešný a nápomocný iným. Podnecuje mier a kamarátstvo a celkovo pozitívne vplýva na vzťahy. Obľubujú ju ľudia kreatívny, emotívni, samostatní, s vlastnou hlavou a gurážou, s organizačnými schopnosťami ale i ľudia ťažkopádni. Pozitívne vplýva na zrak a mozgovú činnosť. Pôsobí na štvrtú čakru.

Hnedá - je farbou blaha a rešpektu. Povzbudzuje racionalitu, zdravú myseľ , schopnosť stáť pevne nohami na zemi, dodáva istotu a odvahu. Srší z nej rozváha, mier, vyrovnanosť a prirodzenosť. Obľubujú ju ľudia nekonfliktní, zástancovia pravdy, ktorí majú v obľube komfort ale i ľudia vyčerpaní a bez energie.

Čierna - je v našej kultúre považovaná za farbu smútku a zla, všeobecne je považovaná za farbu vzkriesenia a času. Má veľa spoločného s bielou: obe nepovažujeme za farby, skrývajú v sebe celé farebné spektrum , navzájom sú kontrastom ale ak ich spojíme vytvárajú dokonalú harmóniu. Obľubujú ju ľudia svojrázni, uzavretí, mimoriadní, osvietenci, ktorí s niečím nesúhlasia. Veľa čiernej spôsobuje melanchóliu, stiesnenosť a celkovo zle vplýva na telo a dušu. Je to výnimočná farba, pretože má schopnosť neprepúšťať žiadne energie, preto aj ju máte oblečenú, neprenikne k vám nič zlé ale ani nič dobré.

Sivá - je farbou staroby a vyčerpanosti. Predstavuje pochybnosť, stiesnenosť , opatrnosť a obavy. Obľubujú ju ľudia rozvážni, udržujúci si odstup, nezodpovední , ktorí uprednostňujú jednotvárnosť.

>Význam farieb

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×