Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Život je ako trúbka, keď do nej nefúkneš, nič z nej nevyjde.

- L. Amstrong -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Orientálna diagnostika

Kľúčom je tep a jazyk. Rovnako ako lekári na Západe tak i tradiční orientálni liečitelia začínajú každý rozhovor s pacientom tým, že sa snažia rozpoznať jeho chorobu. Napriek tomu majú veľmi rozdielny názor na to, ako funguje zdravé telo a čo spôsobuje ochorenia, spoliehajú sa na úplne iné metódy stanovenia diagnózy.

Väčšina orientálnych metód má pôvod v klasickom čínskom lekárstve, ktoré pokladá dobré zdravie za harmonický stav medzi JING a JANG - dvomi štádiami v procese neustálych zmien, ktoré v tele prebiehajú - a vyváženosť telesnej energie alebo ČCHI.

Čchi prúdi po neviditeľnej sieti cestičiek zvaných meridiány, ktoré vzájomne spájajú všetky telesné orgány a systémy. Akékoľvek zablokovanie alebo nerovnováha v tejto sieti sa považuje za príčinu telesných a duševných chorôb. Preto účelom diagnózy v orientálnych metódach liečenia, napr. v akupunktúre, akupresúre a šia-cu, je určiť závadné alebo nepriechodné miesta na meridiánoch, aby sa mohla nasadiť vhodná liečba.

Ku stanoveniu diagnózy sa používa množstvo rôznych zložitých postupov, z nich mnohé sú staré tisícky rokov. Terapeut sa pýta na pacientove príznaky, anamnézu, zvyky a spôsob života, a súčasne si robí poznámky o jeho hlase, o stave a farbe kože a spôsobe dýchania, držaní tela a dokonca i pachu. Všetko dohromady slúži k vytvoreniu detailnej predstavy o pacientovom zdraví, najväčšiu váhu však majú dva špeciálne postupy: diagnóza z pulzu a z jazyka.

Diagnóza z pulzu: v čínskom lekárstve sa obvykle meria 12 druhov pulzov, z ktorých každý zodpovedá dôležitému orgánu alebo systému v tele.

Terapeuti pulz zisťujú jemným pritlačením troch prstov - každý zisťuje iný pulz - na tepnu na vnútornej strane zápästia. Ďalšie pulzy sa merajú silnejším pritlačením a tento postup sa potom opakuje na druhom zápästí, až sa zmeria dohromady 12 pulzov. Stredné pritlačenie sa niekedy používa ku zisteniu ďalších šiestich pulzov, ktoré vraj udávajú hladinu energie v krvi.

Každý pulz sa hodnotí 28 stupňami kvality alebo typu - napr. "rýchly" , "ťažko zachytiteľný", "premenlivý , "plný", "nekompaktný" a "prázdny". Na základe tohto vyhodnotenia a sily alebo slabostí pulzu terapeut rozhodne, na ktorom mieste je energia nevyrovnaná a akým spôsobom to napraviť. Pomocou dedukcie, založenej na pozorovaní rôznych javov a príznakov, nájde skúsený terapeut dôkazy o prechodených chorobách a dokáže predpovedať pravdepodobnosť budúcich zdravotných problémov.

Pulzy ovplyvňujú aj iné faktory než choroby, napr. denná doba, ročné obdobie a telesná námaha. Skúsený terapeut o všetkých týchto vplyvoch vie a pri určovaní pacientovho zdravotného stavu s nimi počíta.

Diagnóza z jazyka: terapeuti vyhodnocujú farbu, tvar a povlak jazyka, ďalej či je vlhký alebo suchý a či sú na ňom nejaké prasklinky, "bodlinky", jazvy alebo vriedky.

Jednotlivé časti jazyka sa vyšetrujú kvôli špeciálnym informáciám o jednotlivých orgánoch. Napr. namodravo purpurová špička jazyka údajne svedčí o konkrétnom stave energie v srdci a pomliaždeniny od zubov okolo okraja jazyka ukazujú na problémy tráviaceho systému.

Temný biely povlak sa považuje za normálny, avšak silnejší šedý, žltý alebo biely povlak svedčí o nejakej poruche. Zdravý jazyk by mal byť mierne vlhký, čo je znamením, že telesné tekutiny voľne prúdia; ak je príliš suchý alebo príliš vlhký, svedčí to o porušenej rovnováhe.

Presný typ nerovnováhy sa potom určí po zvážení ďalších javov - napr., či je jazyk rozpraskaný, zdurený, tuhý alebo či sa chveje a všetkých informácií získaných od konkrétneho pacienta.

>Alternatívne terapie - Orientálna diagnostika

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×