Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Vaše pocity zodpovedajú vašim myšlienkam.

- anonym -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Muzikoterapia

Rytmus života ako uzdravujúci faktor. Potreba sebavyjadrenia sa neuspokojuje iba rečou, ale tiež hudbou. Jej rytmus a harmónia, striedanie zvukov a ticha pôsobí na naše zmysly často tak silno, že sa to nedá slovami vyjadriť. Pokiaľ sa takéto emócie trvale potláčajú, môže to spôsobiť duševné a dokonca i telesné poruchy.

Hudba sa spája s liečením odpradávna - avšak toto spojenie ustúpilo do pozadia vo chvíli, kedy sa začalo vyžadovať, aby bol každý liečebný postup vedecky preverený. Až dnes sa použitie hudby v liečebnom procese opäť skúma a zisťuje sa, že je účinné. Individuálna reakcia je síce rôzna, ale na mnohých z nás hudba veľmi pôsobí. A pokiaľ dokonca hudbu aktívne vykonávame - i neumelecky, umožní nám to vyjadriť celú škálu emócií od zlosti a sklamania k pohode a radosti.

A práve toto vyjadrenie hudbou a hudobné vnímanie dokážu terapeuti, ktorí sú zároveň skúsenými hudobníkmi, rozpoznať a pracovať s ním. Liečenie veľmi závisí na vzájomnej spolupráci terapeuta s postihnutým, pretože spoločné prevádzanie hudby uvoľní pacienta natoľko, že vyjaví i hlboké často úplne zasunuté city a vážne problémy.

Ideálne je, keď túto improvizovanú hudbu alebo spev zvolí a začne pacient (ktorý kvôli postihnutiu nie je napríklad schopní o niečo požiadať). Nie je dôležité, o akú hudbu alebo o aký spôsob jej prevádzania pôjde. Táto improvizovaná hudba, zložená len pre onú jedinečnú chvíľu liečby, sa pokladá za základný faktor liečenia.

Hudba nemá iba psychoterapeutickú hodnotu. Napr. telesne postihnutí ľudia, ktorí potrebujú zlepšiť ovládanie pohybov a dýchania, si často radšej zahrajú na úplne jednoduchý hudobný nástroj alebo si zaspievajú, než aby stále opakovali rovnaké cviky.

Komu môže muzikoterapia pomôcť: Všetkým duševne postihnutým, duševne chorým a telesne postihnutým. Liečia sa ňou deti zaradené pedagógom do detských výchovných a diagnostických zariadení i tie, ktoré potrebujú špeciálnu výchovu. Liečba prospeje starším ľuďom v opatrovateľských domovoch a všetkým, ktorí potrebujú pomoc pri zvládaní stresu. Dokonca i väzni prijímajú túto liečbu kladne.

Pacient nemusí mať za sebou žiadnu hudobnú prax. Prekvapivé výsledky sa dosiahli u ľudí, ktorí tvrdili, že sú nemuzikanti a že sa nikdy neučili hrať na žiadny nástroj.

>Alternatívne terapie - Muzikoterapia

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×