Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Život je ako trúbka, keď do nej nefúkneš, nič z nej nevyjde.

- L. Amstrong -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Kineziológia

Udržiavanie rovnovážneho zdravotného stavu pomocou svalových testov. Mnohým ľuďom je dôverne známe šklbnutie kolena, keď sa na koleno klepne za účelom vyšetrenia reflexov. Pokiaľ sú v poriadku, noha sa samovoľne vykopne nahor. Metódu diagnózy a liečenia, ktorá je na tom založená, zaviedol v roku 1964 americký chiropraktik dr. George Goodheart. Rozšírila sa pod názvom kineziológia.

Stúpenci tejto náuky veria, že každá skupina svalov má vzťah k ďalším častiam tela k jednotlivým orgánom, zažívaciemu ústrojenstvu, žľazám, kostiam a krvnému obehu - a že pokiaľ sú v dobrej kondícii svaly, je i telo v poriadku. Terapeut zistí celkový stav tela podľa toho, ako pri vyšetrení reagujú svaly na jemný tlak rúk.

Kineziológovia nediagnostikujú ochorenia. Hľadajú iba nerovnováhu a nedostatky vo výžive a energii a určujú telesné problémy. Keď presne určia miesta problémov, snažia sa ich v tlakových bodoch na tele a vo vlasatej časti hlavy posilniť jemnou masážou končekmi prstov. Väčšina týchto bodov je od svalov, ktorých sa týkajú, pomerne vzdialená. Napr. tlakové body hlavných svalov medzi bedrovým kĺbom a kolenom leží pozdĺž hranice hrudného koša.

Vzhľadom k tomu, že svaly sú závislé na dobrom zásobení krvou a miazgou (telesnou tekutinou, ktorá odvádza jedovaté látky a čistí tkanivo), bola vyslovená teória, že stimulovanie príslušných tlakových bodov zvyšuje prítok krvi do príslušných svalov a uvádza do rovnováhy lymfatický systém.

Predpokladá sa tiež, že v našom tele je prítomná neviditeľná energia, akýsi elektrický prúd, obiehajúci v "počítačových obvodoch", ktorý riadi funkcie tela - obvod žalúdka, obvod slinivky atď. Tento obeh energie sa dá prirovnať k elektrickým impulzom, ktoré podľa programu spúšťajú v automatickej pračke jednotlivé úkony. Stresom alebo chorobou sa v týchto obvodoch vyrazia poistky, a pokiaľ vydávate viac energie, než tieto obvody dokážu vyrobiť, objaví sa únava.

Testovanie svalov sa považuje za spôsob kontroly týchto obvodov, aby si kineziológ mohol urobiť jasnú predstavu o zdravotnom stave pacienta. Podľa výsledkov sa snaží porušené obvody "opraviť".

Kineziológia sa tiež využíva k prevencii. Jej zástanci tvrdia, že dokážu identifikovať zlú koordináciu funkcií, ktorá pri zanedbaní môže spôsobiť problémy v budúcnosti.

Komu môže kineziológia pomôcť: Kineziológovia veria, že táto liečba môže pomôcť každému, najviac však ľuďom, ktorí trpia alergiou alebo sú citliví na niektoré potraviny. Predpokladá sa, že telo rozpozná zložky výživy i chemikálie a ihneď na ne reaguje. Táto reakcia (okrem iných faktorov) má nepriaznivý vplyv na svalovú činnosť. Ak určitá potravina bezprostredne spôsobí svalovú únavu, je vraj pacient na ňu alergický. Táto alergia sa môže prejaviť rôznymi príznakmi, napr. katarom, nachladnutím, depresiou, bolesťami hlavy, napätím, únavou a oslabením imunitného systému.

Kineziológovia ďalej tvrdia, že týmito metódami je možné znížiť výskyt alebo zbaviť pacienta fóbií a strachu. Tak napr. jemné pofukovanie na dolný očnicový oblúk vo výške zrenice vraj zmenší pocit strachu.

Kineziológiu používajú osteopati, chiropraktici, fyzioterapeuti, naturopati, homeopati a fytoterapeuti. Pri potiažach s kosťami, svalmi alebo väzmi môže pomôcť osteopat alebo chiropraktik, ktorý používa kineziológiu. Pri zažívacích problémoch môže byť prizvaný ku konzultácii kineziológ zaoberajúci sa dietetikou alebo fytoterapeut, ktorý používa svalové testy. Pri duševných a citových poruchách si zvolíme psychoterapeuta či konzultanta, ktorý sa zaoberá kineziológiou.

>Alternatívne terapie - Kineziológia

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×