Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Šťastie nie je pôžitok, je to víťazstvo.

- anonym -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Homeopatia

Homeopatia používa lieky prírodného pôvodu k posilneniu vlastnej ozdravovacej schopnosti tela. Ochorenie sa považuje za prejav porušenia harmónie alebo vnútornej nerovnováhy. Homeopatia sa preto skôr pokúša riešiť celkové problémy, ktoré sú podkladom jednotlivých príznakov.

K dosiahnutiu tohto cieľa používa homeopatia špeciálne lieky, vysoko riedené látky prírodného pôvodu, ktoré by neriedené u zdravého človeka vyvolali príznaky daného ochorenia. Tento postup má byť účinný, homeopatia totiž považuje príznaky za spôsob, ako telo s chorobou bojuje.

Podľa homeopatov čím lepšie daný liek imituje pacientove príznaky, tým účinnejšie uzdravuje. Efekt lieku sa zvyšuje s počtom riedení. Lieky sa totiž pripravujú zvláštnym spôsobom, vďaka ktorému sa má ich účinok každým riedením zvyšovať.

Každý liek sa starostlivo testuje (preveruje) na dobrovoľníkoch, ktorí užívajú veľmi zriedené zmesi až jeden rok a podrobne zaznamenávajú všetky príznaky. Patria medzi ne subjektívne prejavy, napr. stravovacie návyky a návyky okolo spania, nálad a vzťahov. Homeopati sú totiž presvedčení, že telo tvorí jeden celok. Po preverení sa liek môže predpisovať pacientom, obvykle jedna dávka o vysokom stupni riedenia. Lieky len zriedka pôsobia inými účinkami ako symptómy, ktoré už existujú - tie sa ale môžu spočiatku zhoršiť, hovorí sa tomu liečebná kríza , tá však obvykle netrvá dlho a považuje sa za prvý príznak zlepšenia.

Homeopati venujú najväčšiu pozornosť tým symptómom, ktoré majú najväčší dopad na pacientovu celkovú schopnosť fungovať, obzvlášť symptómom duševným a emočným. Citové problémy sa napr. považujú za dôležitejšie než obtiažnejšie kožné.

Dôraznosť príznakov v každom telesnom systéme sa stupňuje podľa ich dôležitosti, neobyčajné príznaky však majú väčší význam. Preto sa napr. duševnému a emočnému stavu dotyčného, celkovým problémom, napr. nespavosti, a akýmkoľvek ďalším podivným príznakom (i pocitu mravenčenia na jednej strane tela) môže venovať viac pozornosti než vyrážke, i keď pacient pôvodne vyhľadal pomoc práve kvôli nej.

Na rozdiel od klasického lekárstva homeopatia zdôrazňuje jedinečnosť jednotlivca a domnieva sa, že jeho charakter určuje, ku ktorým chorobám je viac náchylný a ktoré príznaky sa pravdepodobne objavia.

Homeopatiká musia zodpovedať chorobe i pacientovi. S rovnakým príznakom, napr. nachladnutím, sa preto zachádza inak, ak ide o žoviálnu spoločenskú osobu (s nadváhou)či o chudého, nervózneho pacienta, ktorý má len niekoľko málo priateľov. A naopak, ten istý liek sa niekedy u rôznych ľudí užíva pri rôznych príznakoch. Pri konzultácii homeopat starostlivo zhodnotí nielen príznaky, ale i charakter, zjav, náladu a stav mysle pacienta, jeho eventuálne obavy a úzkosť, osobnú situáciu, emočné reakcie i názorové postoje.

Vo väčšine prípadov podá homeopat len jedinú dávku jedného lieku a sleduje účinok, až potom v prípade potreby predpíše ďalšiu. Akákoľvek zmena sa vykladá ako prejav povzbudenia ozdravných síl tela, ktoré liek spôsobil, ďalšia dávka sa preto nepovažuje za nutnú. Napr. pri akútnych problémoch typu bolesť hlavy by liek mal účinkovať takmer okamžite. Pacienti s problémami skôr chronického rázu (napr. s reumatizmom) je potrebné mnoho mesiacov sledovať.

Pokiaľ sa uzdravovanie zastavuje či sa objavia nové príznaky, dávky sa zvyšujú alebo sa podávajú iné lieky.

Homeopati sú presvedčení, že behom liečby sa príznaky presúvajú z dôležitejších na menej dôležité telesné systémy a zvnútra tela smerom k povrchu. Napr. príznaky prejavujúce sa na srdci sa v priebehu liečenia presúvajú na kožu. Príznaky majú miznúť v opačnom poradí, než v akom sa objavili, tj. posledný zmizne najskôr.

Niekedy sa príznaky najprv zhoršia, alebo sa nakrátko objavia príznaky starých problémov, ktoré budú tento krát vyliečené natrvalo.

>Alternatívne terapie - Homeopatia

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×