Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Život je ako trúbka, keď do nej nefúkneš, nič z nej nevyjde.

- L. Amstrong -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Fytoterapia

Využívanie rastlín v lekárstve je v podstate rovnako staré ako ľudstvo samotné. Do 18. storočia bolo bylinárstvo obvyklou formou liečby. Dnes Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že je bylinárstvo na celom svete praktizované trikrát až štyrikrát častejšie ako klasická medicína. A dokonca i klasickí lekári sa vo veľkej miere spoliehajú na lieky z bylín.

Dnes záujem o bylinárstvo postupne- najmä behom posledných dvadsať rokov - vzrastá. Stále viac ľudí má totiž pochybnosti o rozsahu užívania syntetických liekov a tiež o ich dlhodobých účinkoch, niekedy alarmujúcich. Zjavne bezpečnejší prístup herbalizmu zodpovedá záujmu o ekológiu a prirodzené liečebné prostriedky, ktorý rastie po celom svete. Dnes je bylinárstvo opäť široko rozšírené a obľúbené. Veľké množstvo ľudí si na drobné problémy a menej závažné ochorenia kupuje bylinné lieky. Špecializovaných obchodov so zdravou výživou je veľa a mnoho prosperujúcich lekární zriadilo zvláštne oddelenie pre bylinné preparáty a podobné výrobky. Naviac stále narastá počet herbalistov, ktorí liečia väčšinu ochorení svojich pacientov. Medzinárodný vedecký výskum nielen potvrdzuje údaje o liečivej sile rastlín, ale tiež rozširuje vedomosti herbalistov o bylinky nové. Bylinkári začali myslieť viac vedecky a pre ich prácu vzniklo nové meno: Fytoterapia (z gréckych slov fyton, "rastlina", a therapeuein, "starať sa, liečiť"). V západnom svete dnes termín fytoterapeut väčšinou označuje lekára, ktorý je presvedčený o účinnosti a bezpečnosti bylín. Štúdium liečivých účinkov rastlín a užívanie liekov na nich založených podporujú rôzne organizácie, napr. Európska vedecká kooperatíva pre fytoterapiu (The European Scientific Cooperative for Phytotherapy- ESCOP). U nás sa bežne používajú termíny bylinkár, herbalista i fytoterapeut.

Fytoterapeuti používajú iba prírodné zdroje, a preto považujú snahy farmaceutického priemyslu nájsť "aktívne zložky" v rastlinách (ktoré sa potom extrahujú či vyrábajú synteticky a užívajú v liekoch) za zavádzajúce. Hovoria, že v mnohých prípadoch umožňujú rastliny bezpečnejšiu a účinnejšiu liečbu než izolované zložky, ktoré boli umelo spojené.

Fytoterapeuti tvrdia, že v pacientovi vidia jednotlivca, ktorý má svoje individuálne slabosti a potreby, nielen ďalší prípad. Ich liečba preto zodpovedá špecifickým požiadavkám, ktoré sa navzájom odlišujú. "Automatické" predpisovanie inými slovami neexistuje.

Komu môže fytoterapia pomôcť? Podľa fytoterapeutov môže pomôcť väčšine pacientov pri väčšine ochorení vrátane dlhodobých, napr. pri artritíde, migréne a kožných problémoch. V niektorých prípadoch, kedy by rastliny samé na liečbu nestačili, môže byť pacientom odporučená ešte iná terapia, napr. osteopatia alebo chiropraktika.

Všeobecne platí, že bylinky pracujú pomalšie než konvenčné lieky, účinné látky v nich totiž nie sú tak koncentrované. Obzvlášť to platí pri dlhodobých ochoreniach. Údajne byliny začnú posilňovať i prirodzené ozdravné schopnosti tela, a pacient preto často pociťuje zlepšenie relatívne skoro.

Okrem liečenia špecifických chorôb je cieľom fytoterapeutov tiež obnoviť celkové zdravie pacienta a povzbudiť jeho vitalitu. Fytoterapia má mnoho spoločného s naturopatiou. Rovnako ako ona považuje za dôležitú popri liečení chorôb aj ich prevenciu.

>Alternatívne terapie - Fytoterapia

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×