Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Život je ako trúbka, keď do nej nefúkneš, nič z nej nevyjde.

- L. Amstrong -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Feldenkraisova metóda

"Telo, ktoré je zariadené tak, aby sa pohybovalo s minimálnym úsilím s maximálnou účinnosťou" - pod týmto heslom vytvoril Feldenkrais svoje kurzy, ktorých účastníci poznávajú, ako sa vlastne ľudia pohybujú, a učia sa metódy, ktorými môžu zlepšiť svoje, vlastné pohyby. Feldenkrais využil svoje znalosti zo štúdií strojníctva a aplikovanej fyziky a s prístupom praktického vedca riešil problém, ako zariadiť, aby celé jeho telo kvalitne pracovalo.

Postupne dospel k názoru, že v detstve alebo o niečo neskôr si mozog vytvorí predstavu či vzorec, ako sa pohyby majú vykonávať, a telo sa pri pohybe touto predstavou "poslušne riadi". Ďalej sa domnieval, že pri niektorých pohyboch si mozog nie vždy vytvorí predstavu práve ideálnu. V tých prípadoch si potom telo nakoniec spôsobí bolesť a poškodenie.

Cieľom kurzov je vytvoriť v mozgu nové vzory, vďaka ktorým budú pohyby prevádzané efektívnejšie. Boli vypracované dva postupy: metóda pohybom k uvedomeniu sa vyučuje v skupinách. Ľudia si pritom majú uvedomiť svoje navyknuté pohybové vzorce, ale i nové možnosti. Funkčná integrácia sa dosahuje takisto pomocou ohľaduplnej manipulácie ale vo dvojiciach učiteľ - žiak.

Komu môže Feldenkraisova metóda pomôcť: Ukázalo sa, že kurzy metódy pohybom k uvedomeniu pomáhajú mnohým ľuďom trpiacim chronickými bolesťami svalov a kĺbov. Ich cieľom je zlepšiť držanie tela a tým i dýchanie, krvný obeh i celkový stav organizmu. Aj vedci sú za to, že športovci, tanečníci a iní ľudia, ktorí sa v rámci svojej profesie veľa pohybujú, môžu znížiť riziko zranení tým, že sa naučia svaly efektívnejšie využívať.

>Alternatívne terapie - Feldenkraisova metóda

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×