Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Šťastie nie je pôžitok, je to víťazstvo.

- anonym -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Elektroterapia

Myšlienka použitia elektroterapie proti bolesti vznikla, keď rímsky lekár liečil dnu tým, že pacientovu opuchnutú nohu položil na živého elektrického úhora. V 19. storočí, keď už bolo možné statickú elektrinu hromadiť, stalo sa medzi lekármi módou nechať pacientovým telom prechádzať elektrický prúd a odstraňovať tak rôzne bolesti. Neskôr používali zubári rovnakú metódu proti bolestiam pri trhaní zubov.

Dnes je najrozšírenejšou formou elektroterapie transkutánna nervová stimulácia(TNS), aktivujúca nervy, ktoré pocitom bolesti bránia. K tomu sa používa malý batériami napájaný prístroj, ktorý prostredníctvom dvoch gumových vankúšikov vysiela cez pokožku slabé elektrické impulzy. Sila prúdu býva rôzna, väčšinou ide o miliampére. Vankúšiky sú potreté gélom a oblasť, ktorú je potrebné liečiť, je medzi nimi.

Komu môže elektroterapia pomôcť? Používa sa hlavne pri fyzioterapii na liečenie bedrových kĺbov, ischiasu a športových úrazov. Mnoho pôrodníc používa prístroje pre TNS špeciálne upravené tak, aby pôsobili proti pôrodným bolestiam. Ako alternatíva k liekom sa TNS ponúka i pri nebolestivých ochoreniach, napr. pri obehových problémoch.

TNS ale iba znižuje intenzitu bolesti a nijakým spôsobom nelieči jej príčinu. Preto je pred každou terapiou najprv potrebné odborne stanoviť diagnózu. Upozornenie! Ľudia vybavení kardiostimulátorom by sa elektroterapeutickým prístrojom mali vyhnúť, môžu totiž činnosť stimulátoru ovplyvňovať. Dajú sa tiež zohnať malé elektrické stimulátory, ktoré je možné držať v ruke. U nich sa prúd privádza sondou na presne vymedzený bod povrchu tela. Sú ale menej účinné než originálne prístroje pre TNS.

Niektoré zdravotnícke zariadenia poskytujú terapiu podobnú transkutánnej nervovej stimulácii nazývanú elektroakupunktúra. Tá sa tiež používa hlavne proti bolesti a pri liečení športových úrazov. Prístroj tu zavádza do pacientovho tela elektrické impulzy až ôsmymi ihlami a musí byť obsluhovaný plne kvalifikovaným akupunkturistom. Kým podstúpite elektroakupunktúru, mali by ste sa vždy poradiť so svojim lekárom, mohla by byť totiž vhodnejšia konvenčnejšia liečba.

>Alternatívne terapie - Elektroterapia

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×