Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Život je ako trúbka, keď do nej nefúkneš, nič z nej nevyjde.

- L. Amstrong -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Chiropraktika

Napravovanie kĺbov odstraňuje bolesť. Chiropraktici sa snažia skúsenými rukami napravovať poškodenie kĺbov, svalov a najmä chrbtice. Problémy chrbtice môžu vyvolať bolesť nielen v chrbtici samotnej, ale i v ďalších častiach tela vrátane ramien, paží, bokov a nôh. Tieto poruchy môžu tiež niekedy viesť k ischiasu, ale i k takým problémom s chrbtom, ako je bedrový ústrel a vyskočenie medzistavcovej platničky. V niektorých prípadoch údajne spôsobujú dokonca i astmu, artritídu, katar, zácpu, migrénu, menštruačné obtiaže a stres.

Niektoré postupy chiropraxe sa podobajú tým, ktoré praktikuje osteopatia - obe metódy sa vyhýbajú používaniu liekov a chirurgickým zákrokom. Hlavný rozdiel je v spôsobe vyšetrovania - chiropraktici ďaleko viac než osteopati využívajú röntgen a klasické diagnostické postupy.

Komu môže chiropraktika pomôcť: Viac než 90 percent pacientov, ktorých ošetrujú chiropraktici, trpia nejakým druhom bolesti kostrového svalstva - obzvlášť bolesťami chrbta v krížoch. Medzi prvými, kto vyhľadávajú ošetrenie, sú tiež ľudia s hyperextenziou krku po haváriách - kedy došlo k prudkému trhnutiu hlavou dozadu či dopredu.

Ďalšou bežnou obtiažou, ktorú chiropraktici liečia, sú bolesti hlavy. Väčšinu týchto prípadov zaviňuje napätie sťahujúcich sa krčných svalov - napr. tých, ktoré pomáhajú držať hlavu na krčných kĺboch na konci chrbtice. Chiropraktici môžu pomôcť i športovcom, ktorí trpia množstvom zranení vrátane natiahnutých svalov, vyvrtnutých kĺbov, poškodených väzov, natrhnutých šliach, vykĺbených kolien a tenisového lakťa. V niektorých prípadoch sa k liečbe používa teplo alebo ľad a tiež špecifické zákroky na jednotlivých kĺboch.

Chiropraktik, pokiaľ má náležité skúsenosti, môže liečiť pacientov všetkých vekových skupín, počínajúc kojencami a končiac staršími osobami. Pri ťažkých pôrodoch, kedy sa používajú lekárske kliešte, môže dôjsť k poškodeniu krku alebo chrbtice dieťaťa, i keď to nemusí byť okamžite zrejmé. Chiropraktici tvrdia, že toto je príčina neskorších problémov krku či bolestí hlavy.

Nemluvňa alebo i batoľa môže spadnúť z postieľky alebo ho môže niekto nechcene upustiť, alebo môže náhodou naraziť do nábytku, keď sa učí chodiť. To všetko môže otriasť jeho chrbticou a neskôr spôsobiť bolesti chrbta. V niektorých prípadoch sa síce dieťaťu chrbtica po krátkom období bolesti upraví, ale po nejakej dobe sa dostavia problémy. Množstvo problémov s chrbticou u detí či dospievajúcich sa nesprávne priraďuje bolestiam z rastu, pričom skutočnou príčinou môže byť poranenie kostrových svalov.

Pokiaľ malo dieťa podobnú nehodu alebo trpí záhadnými bolesťami, je možné, že potrebuje starostlivosť kvalifikovaného chiropraktika - poraďte sa o tom s lekárom. Chiropraktici vždy odporučia pravidelné celkové vyšetrenie dieťaťa, aby mu pomohli vyhnúť sa neskorším problémom s chrbticou alebo panvou.

Veľa starších ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbta či kĺbov, je závislých na liekoch tlmiacich bolesti, ktoré však iba potláčajú príznaky, zatiaľ čo skutočná príčina bolesti sa často nelieči. I týmto ľuďom môžu chiropraktici údajne výrazne pomôcť. Bolesti chrbta sužujú nezriedka i tehotné ženy.

>Alternatívne terapie - Chiropraktika

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×