Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Šťastie nie je pôžitok, je to víťazstvo.

- anonym -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Arteterapia

Ľuďom, ktorí majú citové problémy, môže arteterapia (liečenie umením) pomôcť vizuálne vyjadriť najhlbšie myšlienky a pocity. Namiesto podávania liekov potlačujúcich príznaky sú pacienti povzbudzovaní, aby svoje pocity k iným ľuďom vyjadrili kresbami a maľovaním.

Často sa vyjavia obavy a potreby zasunuté tak hlboko, že si ich daná osoba normálne ani nie je vedomá. Ich viditeľné spodobnenie maľbou, v hline alebo iným umeleckým prostriedkom môže byť prvá fáza liečebného procesu, pri ktorom pacient svoje problémy rozpoznáva a nakoniec prekonáva.

Táto pomerne nová forma liečenia bola po prvý raz prevádzaná v 40. rokoch v Anglicku hlavne vďaka práci maliara Adriana Hilla a psychoterapeutky Irene Champernowneovej a od tej doby sa značne rozšírila. Dnes sa arteterapia prevádza v mnohých častiach sveta.

Arteterapia môže pomôcť všetkým ľuďom trpiacim emocionálnymi alebo psychickými problémami, alebo tým, kto o sebe chcú zistiť niečo viac, obzvlášť, ak považujú za problémy vyjadrovať sa slovne. Skupinová arteterapia sa špeciálne odporúča ľuďom, ktorí majú ťažkosti vo vzťahoch k iným, alebo tým, ktorí trpia problémami typu alkoholizmu, závislosti, anorexia a bulímia, alebo fyzickými či duševnými handicapmi, ktoré komplikujú komunikáciu.

Konzultácia s terapeutom sa pacientom arteterapie obvykle odporúča len vtedy, ak sú ich emocionálne problémy tak závažné, že sú prijatí do nemocnice, či už na lôžkové oddelenie, alebo na stacionárnu liečbu. Často považujú za problém hovoriť o svojich osobných problémoch, pretože sa dotýkajú hlbokých alebo hrozivých pocitov, alebo nechápu pôvod svojich problémov či nešťastia.

Terapeuti sú školení k vnímavosti a tiež k schopnosti v pravú chvíľu dokázať počúvať. Rozpoznajú pacientovu potrebu zdieľať svoje problémy, chápu ale tiež, aké môže byť vyjadrenie najvnútornejších pocitov ťažké, obzvlášť v stave skľúčenosti a zmätenia.

Pacientom, ktorí sa obávajú, že nedokážu veľmi dobre kresliť alebo maľovať, sú hneď od počiatku kľudní. Dozvedia sa, že nemusia byť až tak "dobrí v umení, pretože tvoriť obrazy, značky a symboly je prirodzená ľudská aktivita, ktorú spontánne prevádzajú deti pri hre, ale vzdávajú sa jej, keď dorastajú. Terapeuti pacientom pomáhajú znovu objaviť schopnosť tvorivo sa hrať, a tým vyjadrovať a lepšie chápať seba a svoje problémy.

>Alternatívne terapie - Arteterapia

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×