Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Vaše pocity zodpovedajú vašim myšlienkam.

- anonym -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Aromaterapia

Liečenie ochorení silno koncentrovanými olejmi, extrahovanými z rastlín, je známe pod menom aromaterapia. Tieto silno voňajúce výťažky - nazývané esencie alebo esenciálne oleje (tiež silice) - obsahujú látky, ktoré dodávajú rastlinám ich vôňu. Aromaterapeuti sa domnievajú, že mnoho z nich má tiež liečivé účinky.

Esenciálne oleje produkujú malé žliazky v plátkoch kvetov, v listoch, stvoloch, v kôre a dreve veľkého množstva rastlín a stromov. V prírode sa uvoľňujú pomaly, pri ohreve či rozdrvení sa však tieto žliazky rozrušia a uvoľňujú rastlinné arómy intenzívnejšie. K extrakcii čistých esenciálnych olejov sa používa destilačný proces, pri ktorom výlučky žliaz prechádzajú do pary, tá je následne ochladená a od esenciálnych olejov sa oddelí voda.

Ak sa olej rozpúšťa alkoholom alebo nejakým iným rozpúšťadlom, nazýva sa výsledný produkt živice či absolutum. Aj keď nie sú tak čisté ako esenciálne oleje, pretože v nich zostávajú stopy rozpúšťadla i po čistení, má mnoho živíc a absolut cenné liečebné vlastnosti. Esenciálne oleje sa používajú rôznymi spôsobmi, ale najčastejšie pri masážach. Môžu sa tiež pridávať do kúpeľov alebo používať v obkladoch. Vedci dokázali, že tieto oleje tiež dokážu prenikať pokožkou - potnými pórmi a vlasovými folikulami - a sú potom absorbované telesnými tekutinami i krvným obehom. Pôsobia teda vnútorne.

Koncentrované oleje, živice a absoluta je potrebné používať s opatrnosťou, pretože niekedy môžu spôsobiť alergiu alebo poškodenie pokožky. Komu môže aromaterapia pomôcť?

Terapeuti sú presvedčení, že aromaterapia nemá žiadne vedľajšie účinky, a že je vhodná pre ľudí v akomkoľvek veku, dokonca i pre najmenšie deti. Najviac nápomocná má byť pri liečení dlhodobých problémov alebo chronických ochoreniach. Terapeuti udávajú úspech obzvlášť pri liečbe tých pacientov, ktorým nedokázalo pomôcť klasické lekárstvo, alebo u tých, ktorí stále striedajú pobyt doma s pobytom v nemocnici a majú niekedy naviac problémy spôsobené vedľajšími účinkami liekov. Aromaterapeuti tvrdia, že dokážu liečiť takmer každú chorobu a sú často svedkami okamžitého zlepšenia nervových problémov, akými sú depresie, zlosť, stres, a súvisiacich príznakov, napr. bolesti hlavy a nespavosti.

Ak majú silice okrem inhalovania prenikať pokožkou, môžu sa výsledky dostaviť pomalšie - to je prípad bolesti, artritídy a kŕčov, alebo problémov s pokožkou, ekzému a akné.

Okrem toho, že liečia choroby, sú silice cenené pre svoje jemne povzbudzujúce alebo utišujúce účinky a schopnosť vyvolať pocity harmónie a blaženosti. Majú vraj tiež pôsobiť preventívne proti ochoreniam.

>Alternatívne terapie - Aromaterapia

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×