Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Odkaz dňa

Vaše pocity zodpovedajú vašim myšlienkam.

- anonym -

Prihlásenie

Zapamätať

Biorytmus

Hľadaj znamenie

Alternatívne terapie

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s veľkým množstvom rôznych alternatívnych terapií sľubujúcich zlepšenie vášho zdravia či už duševnmého, alebo fyzického. Aby ste sa v nich lepšie dokázali zorientovať, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Akupunktúra

Lekári v starovekej Číne liečili pacientov tak, že im do určitých bodov na koži vpichovali ihly. Tieto akupunktúrne body ležia na neviditeľných energetických kanálikoch, tzv. meridiánoch či dráhach, ktoré sú, ako sa akupunkturisti domnievajú, spojené s vnútornými orgánmi. Ihly údajne uvoľňujú, zvyšujú alebo znižujú tok energie zvanej Čchi v meridiánoch.

Jedna z doktrín tradičného čínskeho lekárstva chápe telo ako rovnováhu dvoch protikladných, niemenej vzájomne sa doplňujúcich prirodzených síl nazývaných jin - ženská energia - a jang - mužská energia.

Energia jin je pasívna a ukľudňujúca a predstavuje tmu, chlad, vlhkosť a uvoľňovanie. Energia jang je agresívna a stimulujúca a predstavuje svetlo, teplo, sucho a sťahovanie. Nerovnováha energií jin a jang sa považuje za príčinu ochorení a problémov. Napríklad príliš mnoho energie jang môže spôsobiť akútnu bolesť, bolesti hlavy a vysoký krvný tlak, veľa energie jin môže vyvolať mrazenie, zadržovanie tekutín, výtoky a únavu.

Akupunktúrna diagnostika i terapia sa zameriavajú na rozpoznanie akejkoľvek nerovnováhy a jej napravovanie pomocou vpichovania ihiel do príslušných bodov. Podľa tradície existuje 365 akupunktúrnych bodov, v priebehu storočí bolo ale objavených mnoho ďalších. Moderné tabuľky uvádzajú až 2000 bodov.

Väčšina dôležitých bodov leží na 14 meridiánoch, každý nesie názov podľa orgánu, ktorý reprezentuje - srdce, tenké črevo, močový mechúr, ľadviny, žlčník, pečeň, pľúca, tračník, žalúdok a slezinu, plus dva orgány, ktoré západné lekárstvo nepozná - osrdečník, podľa akupunkturistov reguluje krvný obeh a je dôležitý pre sexuálnu aktivitu, a ďalej bod "trojnásobný ohrievač", ktorý riadi činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním a funguje ako regulátor telesnej teploty. Dve nepárové dráhy, zvané Ren (alebo "počatie") a Du (alebo "vládca"), prebiehajú pozdĺž stredovej osy tela. Telesné, emočné a ekologické zdravotné problémy údajne menia tok energie čchi, resp. ho veľmi zrýchľujú či spomaľujú, alebo ho dokonca môžu i zablokovať eventuálne odvádzať do nesprávneho orgánu. Zámerom akupunkturistu je obnoviť normálny tok energie.

Komu môže akupunktúra pomôcť ? Na Západe sa akupunktúra používa väčšinou k liečbe bolestivých zdravotných problémov, ako je napr. artritída, bolesti chrbta a reumatizmus, ale preukázalo sa, že pomáha i ľuďom trpiacim alergiou, angínou pectoris, úzkosťou, astmou, zápalom priedušiek, zápalom hrubého čreva, zažívacími problémami, problémami so žlčníkom, nespavosťou, stresom, únavou a vredmi. Akupunktúra údajne tiež uľavuje od abstinenčných príznakov u ľudí, ktorí prestali s fajčením alebo iným typom závislosti.

>Alternatívne terapie - Akupunktúra

Reklama na stránke | Pravidlá | Kontakt | Na stiahnutie | Cookies * Veštenie naživo zabezpečuje Mediatex s.r.o., P.O.BOX 60, 830 00, Bratislava 3, cena 1 min. hovoru 1,60 EUR s DPH.

OK

×